O izborima za Radničko vijeće

U radu sjednice sudjelovao je i Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata. Nakon provedene rasprave po prvoj točki zaključeno je da je na izborni rezultat utjecalo miješanje dijela poslovodstva Hrvatskih autocesta d.o.o. u izbore, pogodujući listi skupine 10% radnika, kao i iznošenje neistina o nositelju sindikalne liste br.1 Stjepanu Štimcu, predsjedniku Nezavisnog cestarskog sindikata i Nezavisnom cestarskom sindikatu. Takve aktivnosti Zakonom su zabranjene, i učinjena je povreda 141. članka Zakona o radu u kojem stoji:

„(1) Izbori za radničko vijeće, kandidacijski i izborni postupak moraju biti otvoreni, slobodni i pošteni, bez ometanja i pritisaka te provedeni na način koji osigurava rezultate izbora sukladno stvarnoj i slobodno iskazanoj volji radnika.

(2) Postupanje protivno stavku 1. ovoga članka može imati za posljedicu ništavost izbora.“

Antisindikalna kampanja od strane dijela poslovodstva HAC-a sustavno se vodi od prošlog ljeta lažima iznesenim u blogovima, sredstvima javnog priopćavanja, dopisima, biltenima i pojedinačnim pritiscima. Sljedom navedenog donešena je odluka da se Izbornom odboru prijave nepravilnosti i zatraži poništenje izbora. Obzirom da je Izborni odbor odbio zahtjev Sindikata, odluka o poništavanju izbora zatražit će se sudskim putem.

Sudjelovanje u potpisivanju peticije protiv ukidanja dodatka za minuli rad

Sindikalna podružnica Hrvatske autoceste pridružuje se solidarnoj svesindikalnoj akciji potpisivanja peticije protiv ukidanja dodatka na minuli rad u novom Zakonu o plaćama državnih službenika. Danas dodatak na minuli rad žele ukinuti njima – sutra će ga ukinuti svima !
A to je stečeno pravo hrvatskih radnika, kojega se neće odreći. Pravo na minuli rad priznato je državnim dužnosnicima – ne žele ga priznati državnim službenicima.
 
Sudjelovanje članstva Nezavisnog cestarskog sindikata na prosvjednom skupu 12. travnja 2008.  godine u Zagrebu

Nezavisni cestarski sindikat pridružit će se Nezavisnim hrvatskim sindikatima na prosvjedu 12. travnja 2008. godine, u solidarnoj podršci svim ciljevima prosvjeda. Iako su u posljednje dvije godine u Hrvatskim autocestama d.o.o. učinjeni znatni pomaci u ostvarivanju materijalnih prava radnika, zahvaljujući sistematskoj aktivnosti sindikata i razumijevanju poslodavca, među radnicima vlada sve veće nezadovoljstvo zbog stvorenih odnosa – te je i to razlog za prosvjed. Podružnica će organizirati autobuse za odlazak na prosvjed, a sve detalje oko organizacije moći će se uskoro doznati preko sindikalnih povjerenika.