Važni zaključci na 41. sjednici Izvršnog odbora Podružnice
Na 41. sjednici Izvršnog odbora Podružnice Hrvatske autoceste, održanoj 18. ožujka 2008. godine u Zagrebu u prostorijama Nezavisnih hrvatskih sindikata raspravljalo se o:<br>• rezultatima izbora za Radničko vijeće;<br>• sudjelovanju Nezavisnog cestarskog sindikata u potpisivanju peticije protiv ukidanja dodatka na radni staž;<br>• sudjelovanju članstva Nezavisnog cestarskog sindikata na prosvjednom skupu 12. travnja 2008. godine u Zagrebu.
O izborima za Radničko vijeće
U radu sjednice sudjelovao je i Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata. Nakon provedene rasprave po prvoj točki zaključeno je da je na izborni rezultat utjecalo miješanje dijela poslovodstva Hrvatskih autocesta d.o.o. u izbore, pogodujući listi skupine 10% radnika, kao i iznošenje neistina o nositelju sindikalne liste br.1 Stjepanu Štimcu, predsjedniku Nezavisnog cestarskog sindikata i Nezavisnom cestarskom sindikatu. Takve aktivnosti Zakonom su zabranjene, i učinjena je povreda 141. članka Zakona o radu u kojem stoji:
„(1) Izbori za radničko vijeće, kandidacijski i izborni postupak moraju biti otvoreni, slobodni i pošteni, bez ometanja i pritisaka te provedeni na način koji osigurava rezultate izbora sukladno stvarnoj i slobodno iskazanoj volji radnika.
(2) Postupanje protivno stavku 1. ovoga članka može imati za posljedicu ništavost izbora.“
Antisindikalna kampanja od strane dijela poslovodstva HAC-a sustavno se vodi od prošlog ljeta lažima iznesenim u blogovima, sredstvima javnog priopćavanja, dopisima, biltenima i pojedinačnim pritiscima. Sljedom navedenog donešena je odluka da se Izbornom odboru prijave nepravilnosti i zatraži poništenje izbora. Obzirom da je Izborni odbor odbio zahtjev Sindikata, odluka o poništavanju izbora zatražit će se sudskim putem.
Sudjelovanje u potpisivanju peticije protiv ukidanja dodatka za minuli rad
Nezavisni cestarski sindikat pridružit će se Nezavisnim hrvatskim sindikatima na prosvjedu 12. travnja 2008. godine, u solidarnoj podršci svim ciljevima prosvjeda. Iako su u posljednje dvije godine u Hrvatskim autocestama d.o.o. učinjeni znatni pomaci u ostvarivanju materijalnih prava radnika, zahvaljujući sistematskoj aktivnosti sindikata i razumijevanju poslodavca, među radnicima vlada sve veće nezadovoljstvo zbog stvorenih odnosa – te je i to razlog za prosvjed. Podružnica će organizirati autobuse za odlazak na prosvjed, a sve detalje oko organizacije moći će se uskoro doznati preko sindikalnih povjerenika.