No, glavni razlog zbog kojeg se te dvije tvrtke integriraju, želja je Banskih dvora da snažnije kontrolira poslovanje u gradnji cesta, te da se smanji mogućnost za korupciju i odlijevanje novca pogodnim tvrtkama iz cestogradnje.

– Formirana je radna skupina, radi se na projektu spajanja, pa kada prijedlog bude gotov vidjet ćemo hoće li time biti moguće provesti racionalizaciju, smanjiti troškove, jer se smanjuju i ulaganja u cestogradnju. Najvažnije je ipak smanjiti prostor da se novac iz cestogradnje rasipa i da se poslove dobivaju podobni unatoč tome što su skuplji, kazao nam je naš izvor iz Vlade. Oni koji su uključeni u izradu projekta vjeruju da bi se na ovaj način mogla postići bolja kontrola u trošenju državnog novca, s obzirom da se u zadnje vrijeme HAC uglavnom spominje po aferama u podjeli poslova. Sam ministar Božidar Kalmeta u više je navrata pojasnio da on ne može kontrolirati baš sve što se događa u tvrtkama u njegovom resoru niti može spriječiti svaku aferu, pa je osim integriranja HAC-a i HC-a, zbog smanjenja troškova, Vladina namjera i uspostava boljeg nadzora.

Ukoliko Vlada krene u realizaciju projekta značit će to, tvrde naši izvori« i odsijecanje »podobnih«, onih koji su u HAC-u i HC-u zbrinuti, ali i dijela ljudi koji su omogućili nezakonito poslovanje. Neki naši izvori tvrde da će to biti i najteži dio posla, ima i onih koji idu tako daleko pa tvrde da se na ovaj način smanjuje Kalmetin utjecaj u cestogradnji, jer će dobrim dijelom biti podsječena krila i njegovim kadrovima, ali i onima koje je u HAC i HC smjestio bivši premijer Ivo Sanader. Iako o tome u Vladi nije bilo službenih razgovora takav bi rasplet mogao dovesti i do toga da se infrastruktura izdvoji iz Kalmetinog ministarstva, te da se formira novo, ili da se ti poslovi prebace u resor Marine Matulović – Dropulić.

Ako Vlada ustraje na svome projektu to bi na određeni način bio povratak na 2001. godinu. Dotad je gradnjom cesta rukovodila Hrvatska uprava za ceste, koja je razdvojena na HAC i HC, kad je uvedena naplata trošarina na benzin od po 60 lipa za gradnju cesta i autocesta.

D. CIGLENEČKI, J. MARIĆ
 
Viška zaposlenih nekoliko stotina
 
Jedan od većih problema nakon integriranja te dvije tvrtke mogao bi biti višak zaposlenih jer HAC zapošljava gotovo 2.800 ljudi a HC oko 450. Te tvrtke su primjerice 2004. godine, kad je HDZ preuzeo Vladu zapošljavale ukupno 1.700 ljudi, a u to vrijeme cestogradnja je bila znatno »življa« nego danas. Iako je zbog izgradnje dionica povećan broj zaposlenih u naplati cestarine i nadzoru, naši sugovornici ističu da HAC sasvim sigurno ima nekoliko stotina zaposlenika viška.
 
 
Izvor: Novi list
Autor: D. CIGLENEČKI, J. MARIĆ
Foto: S. DRECHSLER
Objavljeno: 30.1.2010.