Željku Krapljanu dali otpremninu i MORH i HAC
(Novi list)<br>Tko umije, njemu dvije<br>Nezavisni cestarski sindikat protiv Krapljana je podnio kaznenu prijavu, »zbog osnovane sumnje da je HAC i državni proračun oštetio za oko 790 tisuća kuna«.
ZAGREB – Samostalni odjel unutarnje kontrole u Hrvatskim autocestama utvrdio je niz nepravilnosti u radu bivšeg HDZ-ovog saborskog zastupnika Željka Krapljana, koji danas obnaša dužnost jednog od zamjenika direktora u Hrvatskim autocestama. Mene optužuje taj sindikalist Stanić kojem je kontrola iz gaća vadila novac na naplatnim kućicama – tvrdi Željko Krapljan Na lik i djelo Željka Krapljana, podsjetimo, šira javnost imala se priliku podsjetiti kad je naš list objavio pismo bivšeg predsjednika Uprave HAC-a Marija Crnjaka, u kojem je za paralelno upravljanje tvrtkom ooptužio resornog ministra Božidara Kalmetu. U tom pismu Krapljan je naveden kao jedna od poluga putem kojih Kalmeta upravlja HAC-om suprotno volji predsjednika Uprave poduzeća. Nije to, međutim, bio prvi put da je Krapljan u središtu interesa javnosti. Koncem travnja 2004. godine, naime, Krapljan je nezakonito došao do saborske mirovine, o čemu je javnost također izvijestio naš list. Svoj radni odnos u Saboru on je prekinuo na dva dana, kako bi se zaposlio u Ministarstvu obrane, pa preko ove institucije stekao pravo na invalidsku mirovinu uz častan otpust iz vojske. Svoj saborski mandat pri tom nije stavio u mirovanje, štio je bio dužan učiniti. Zahvaljujući ovoj operaciji dobio je i otpremninu u bruto iznosu od 209.716 kuna, koja mu je ušla u izračun mirovine, čime je povećao svoju osnovicu za mirovinu. Nakon toga se Krapljan nakratko vratio u Sabor, na mjesto koje je na izborima pripalo ministru Ivanu Šukeru. Dužnost zastupnika obnašao je do 7. srpnja 2005. godine, kad je podnio ostavku na zastupničku dužnost. Novac stečen pomoću zaobiđenog zakona Krapljan nikad nije vratio, niti je to tko od njega tražio. Prema navodima Nezavisnog cestarskog sindikata, od ožujka do srpnja 2007. godine Krapljan je bio raspoređen na radno mjesto direktora Sektora za naplatu cestarine. – Obzirom da je tu funkciju maksimalno zlorabio šikanirajući radnike po raznim osnovama, smjenjujući ih i premještajući bez ikakvih obrazloženja, a istovremeno nagrađujući stranačke i ine istomišljenike i duplo većim plaćama na često i izmišljenim radnim mjestima, brzo je na prijavu Nezavisnog cestarskog sindikata i predstavnika radnika u Nadzornom odboru HAC-a smijenjen. Iako je smijenjen zbog skrivljenog ponašanja, raspoređen je također na mandatno radno mjesto sa neznatno slabijom plaćom. Sa koeficjenta 9,60 smanjena mu je plaća na koeficjent 9,20 s vrijednošću boda oko 2.7 tisuća kuna). Koristeći izuzetno jak politički utjecaj koji su mu omogućavali njegovi politički sponzori ministar Božidar Kalmeta i premijer Ivo Sanader, Krapljan je, međutim, nezakonito ishodio otpremninu u iznosu od približno 140 tisuća kuna, navodi sindikat. Na upit o ovoj, pak, otpremnini, Željko Krapljan rekao je da se ne radi o nezakonitom postupku te ustvrdio da njegova druga otpreminina nije u iznosu koji je naveo sindikat. Na direktan upit nije želio otkriti o kojem iznosu se radi. – Što god da sam dobio – dobio sam u skladu sa zakonom, kaže Krapljan na naš upit o otpremninama. Ako imate nešto pravo uzeti – uzet ćete, zar ne, prisnažio je svoje riječi, pa dometnuo da je iznos druge otpreminine netočan. O kojem se točno iznosu radi – nije želio reći. Kad smo zamjenika direktora, pak, pitali o troškovima na odvojen život, koje je po navodima unutarnje kontrole uzima i kad za to nije imao pravo, Krapljan je odgovorio da je jedno vrijeme iznajmljivao stan u Zagrebu kako ne bi svaki dan morao putovati iz Siska na posao. Na upit gdje je u Zagrebu stanovao, kako bi to mogli provjeriti, Krapljan nam nije želio odgovoriti. – Mene optužuje taj sindikalist Stanić kojem je kontrola iz gaća vadila novac na naplatnim kućicama. Ja sam protiv njega podnio nekoliko tužbi za klevetu. Iz Sabora sam otišao jer sam smatrao da sam mlad i sposoban te da želim raditi. Želim raditi za Hrvatsku, ustvrdio je Krapljan. U Stanićevom sindikatu, međutim, drže da je Krapljan oduvijek radio isključivo za sebe. – Krapljan je specijalizirao zloupotrebu položaja i političke moći. On sustavno, godinama grabi novac, a kad ga se uhvati da radi nezakonito, odnosno protiv pravilnika – pravda se da nije znao. Svoju snagu on crpi iz politike, koja ga je i delegirala u naše poduzeće. Njegove veze s ministrom Kalmetom nama su u poduzeću dobro poznate, tvrdi Stanić.
Povrh svega, Nezavisni cestarski sindikat protiv Krapljana je podnio kaznenu prijavu, »zbog osnovane sumnje da je HAC i državni proračun oštetio za oko 790 tisuća kuna«. Bivši saborski zastupnik sindikalne optužbe odbija s obrazloženjem da je riječ o glupostima.