Zlostavljane zaposlenike HAC-a, koje pravosuđe ne štiti, primit će predsjednik Josipović
(Dnevno.hr)<br>UZALUD PRIJAVE ZA KORUPCIJU <br>Javlja mi sve više ljudi koji su platili mito, a koji su ostali i bez novca i bez posla. Na posljednje ročište u Kutini pet-šest ljudi došlo je pričekati Krapljana i pitati ga kad će im vratiti novce.
Nakon što smo prije dva dana objavili tekst pod naslovom "Željka Krapljana, utjelovljenje korupcije u HAC-u, od otkaza štiti ministar Šuker!", javila su nam se Vesna Balenović, predsjednica Udruge Zviždač, i Majda Rumora, djelatnica HAC-a, koje su u zadnjih godinu-dvije, imale više vrlo neugodnih iskustava sa Željkom Krapljanom, zamjenikom direktora Sektora za održavanje i koje su o tim svojim ružnim iskustvima željele pričati i za naš portal.
Najavile su, osim toga, da će o svim prljavštinama u Hrvatskim autocestama osim za medije, uskoro progovoriti i pred predsjednikom Ivom Josipovićem, koji će ih u svom uredu na Pantovčaku tim povodom primiti 9. kolovoza ove godine.
Progovorila o korupciji i doživjela brojne prijetnje
- Majda Rumora javno je progovorila o tome da je Krapljan od nje tražio mito od 10.000 eura, da bi ju zaposlio, a nakon toga doživljavala je svakodnevna zlostavljanja od strane istog tog Krapljana, o kojem ste i vi pisali. Najprije ju je premjestio iz naplatnih kućica iz Novske u Kutinu, a kasnije joj je htio dati i otkaz, no udruga Zviždač tada ju je uzela u zaštitu. Nakon što ju nije uspio otpustiti, Krapljan ju je tužio za klevetu – ispričala nam je Vesna Balenović, a njenu je priču potvrdila i Majda Rumora, blagajnica HAC-a na naplatnoj kućici u Novskoj.
- On je mene tužio, no sada on odugovlači sa sudskim procesom, jer mi se, u međuvremenu, javilo mnogo ljudi koji su se ponudili da mi budu svjedoci. Sada, kada je vidio da imam mnogo dokaza i mnogo svjedoka protiv njega, Krapljan bi suđenje najradije otegnuo unedogled. Moj odvjetnik Vinko Dizdar vrlo je zadovoljan tijekom suđenja, jer sada se istina više ne može skriti. A istina je da nam se javlja sve više ljudi koji su platili mito da bi dobili posao u HAC-u, no koji su na kraju ostali i bez novca i bez posla. Na posljednje ročište u Kutini pet-šest ljudi došlo je pričekati Krapljana i njegovog kompanjona Šarčevića pitati ih kad će im vratiti novce koje su im dali, da bi ih zaposlili. Budući da posao nisu dobili, a da su ostali i bez novca, bili su vrlo ljutiti – ističe Majda Rumora, koja za Željka Krapljana i njegovog šefa, Stjepana Klarića, te njihove pomoćnike kaže da čine pravu zločinačku organizaciju koja je i nju u više navrata htjela zastrašiti, kako bi odustala od iskaza da je Krapljan od nje tražio mito. Majda, međutim, nije odustala, već je postala svojevrsni simbol borbe protiv korupcije u HAC-u.
Umjesto da zaštiti male ljude, DORH štiti kriminalce
- Četiri osobe u HAC-u su odlučile progovoriti o korupciji velikih razmjera u našoj tvrtki i sve četiri te osobe, među kojima je i Majda Rumora, su stalne žrtve progona. Ispada tako da država, odnosno DORH, USKOK i policija, progoni male ljude koji upozoravaju na kriminal, a štite one koji taj kriminal provode. Premda imamo brojne dokaze da Krapljan i njegova ekipa konstantno krše zakon, da su od ljudi tražili mito da bi ih zaposlili, da stalno krše sve moguće pravilnike HAC-a, državno odvjetništvo, sudovi i policija protiv njih nište ne poduzimaju, ali zato nas, koji ukazujemo na korupciju, vrlo hitro i temeljito progone. Nakon što su odavno dobili bezbroj dokaza da su pojedini direktori u HAC-u kršili zakon i za milijunske iznose oštetili tvrtku (malverzacije pri bojanju tunela, prijevara pri nabavi signalnih stupića), nikakvo suđenje po tim predmetima nije započelo, no zato se meni, kojega isti ti direktori tuže za klevetu, u roku od 15 dana po hitnom postupku zakazuje ročište. Oni koji bi malog čovjeka trebali štititi, ustvari štite kriminalce, a progone žrtve. Zbog toga što DORH, USKOK i policija ne rade svoj posao, ja sutra mogu ostati na ulici, dok će oni koji bi trebali završiti u zatvoru ostati na svojim dobro plaćenim direktorskim pozicijama. To je ono najžalosnije što ovu državu pretvara u obični cirkus. No, unatoč svemu, siguran sam da tako neodrživa situacija u pravosuđu ne može još dugo opstati, te da će netko Mladena Bajića, ako ne bude radio svoj posao, uskoro smijeniti. Zato ni ja, kao ni ostali "zviždači" u HAC-u, ne mislimo odustati od ukazivanja na velike nepravde u našoj tvrtki, ali i u cijelom društvu – ističe Mijat Stanić, predsjednik Nezavisnog cestarskog sindikata i jedan od najglasnijih boraca protiv sveprisutne korupcije u Hrvatskim autocestama.
Dali mito za posao u HAC-u, a zaposlit će se u Hrvatskim šumama?